►WERNISAŻ / OPENING CEREMONY: 6.03.2015| 19:30/ 7.30 p.m.
►CZAS TRWANIA WYSTAWY / EXIBITION OPEN: 6.03 – 27.03.2015
► KLUB “PRACOWNIA POD BARANAMI”, RYNEK GŁÓWNY 27, KRAKÓW (PODZIEMIA PAŁACU POD BARANAMI)
►WSTĘP WOLNY / FREE ENTRANCE
ROBERT SZCZEBIOT
Urodził się w 1987 roku w Białymstoku. Jest absolwentem LP w Supraślu i ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obronił w pracowni litografii pod przewodnictwem dra hab. Piotra Panasiewicza.
Malarz, grafik, ilustrator. Interesuje się problemami technicznymi i technologicznymi. „Odkąd byłem małym chłopcem fascynowały mnie miejsca, przedmioty magiczne – czarnoksiężnicy, nokturny, zaczarowane ogrody, labirynty… Nie ma więc nic dziwnego, że wybrałem litografię. Tobyła naturalna konsekwencja moich zainteresowań, nie tylko malarskich i technologicznych, ale także dzięki klimatowi panującemu w pracowni. To co widzę, to z czym kojarzy mi się litografia – to czysta Alchemia!”.
www.facebook.com/pages/
BOLOGOMORA
Kiedyś ze znajomymi wymyśliliśmy to słowo. Była to nazwa pomieszczenia, w którym paliliśmy papierosy. A może napis na drzwiach obok, których staliśmy? Nie pamiętam, nie ważne. Pewne jest, że mieliśmy tam niezłe przemyślenia. O sensie istnienia, kosmosie, biegających po świecie ludzikach, ich wnętrzach i różne inne wzniosłe tematy. Do tego nawiązują moje grafiki.
Te litografie to cześć większego cyklu. Sam jeszcze nie wiem jak dużego.
W całym procesie tworzenia, towarzyszyła mi jakaś wzniosłość. Nie wiem, czy „spinałem się tym”, że to, co chcę powiedzieć może nie zostać zrozumiane. A może tym, że środki stylistyczne nie będą “właściwe”? Nie wiem. Precyzyjniej przekazałbym wszystko pisząc wiersz, limeryk, czy może robiąc komiks. Ale nie jestem pisarzem, a te środki, to nie mój język. Próba stworzenia czegoś bardzo wykwintnego w tak krótkim czasie i chęć zaistnienia jako pełnowartościowy artysta, była chyba trochę przedwczesna. Jednak progres był. Refleksja nad efektami wyznaczyła mi dalszy kierunek działań.
To wystawa, w której kryje się tajemnica i niepokój. Te uczucia towarzyszyły mi cały czas. Co zresztą widać. Ja widzę. W pracach chciałem ukazać symbolicznie naturę ludzką. Grafiki z pogranicza marzeń i snu. Z czasem zaczęły odbiegać od pierwotnych założeń, zmieniając style, wątki. Dokładając kolory chyba walczyłem z nostalgią. Sam ciężar tematu mnie w nią wprowadzał, a tego nie lubię. Dlatego walczyłem. Efekty tej walki widać w pracach.
Wystawa zorganizowana jest dzięki wsparciu Fundacji New Era Art, która została utworzona przez Jana Potockiego dnia 24.11.2009. Działając non-profit, upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę. Na swoim koncie ma organizację wystaw prac m. in. Władysława Hasiora, Wojciecha Weissa, czy wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Aktywnie promuje twórczość artystów, udostępniając przestrzeń wystawienniczą w Pałacu pod Baranami – samym sercu Krakowa. Celem szczególnym jest dbanie o artystów młodych, rozpoczynających swoją karierę, których twórczość nie jest znana szerszemu audytorium a, tym samym, pokazanie ich wkładu w rozwój polskiej kultury. Nasze działania charakteryzuje silna interaktywność: współpraca kuratorów i koordynatorów z gośćmi oraz wciąganie uczestników działań do aktywnego współtworzenia poszczególnych części programu. Fundacja była współorganizatorem Sztukobrania – Targów Młodej Sztuki oraz brała czynny udział w wydarzeniach: Conrad Festival i Ogólnopolski Kongres Studentów i Doktorantów Historii Sztuki.
ORGANIZATOR:
Fundacja New Era Art
Pracownia pod Baranami
PATRONI MEDIALNI:
Rynekisztuka.pl
Twoja Malopolska
Polska Niezwykła
MiasteczkoStudenckie.pl
ARTzona
kulturaonline.pl
I Międzynarodowy Konkurs Malarski Modessqe
Art Imperium
Talent.pl
Wczasy Mag
KULTURAtka
Hedonist Magazine
Koło Naukowe Studentów Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJP II