Małe formy przestrzenne. Zbiorowa wystawa rzeźby

MAŁE FORMY PRZESTRZENNE. ZBIOROWA WYSTAWA RZEŹBY/ SMALL SPATIAL FORMS. COLLECTIVE SCULPTURE EXHIBITION

  • WERNISAŻ / VERNISSAGE: 13 MAJA 2016 (PIĄTEK), GODZ. 19:00 / 13TH MAY 2016 (FRIDAY), 7 P.M.
  • WYSTAWA CZYNNA DO / EXHIBITION OPEN UNTIL: 30 MAJA 2016 / 30TH MAY 2016
  • GALERIA POD BARANAMI, RYNEK GŁÓWNY 27, KRAKÓW (WEJŚCIE OD STRONY UL. ŚW. ANNY / ENTRANCE FROM UL. ŚW. ANNY)
  • GODZINY OTWARCIA WYSTAWY / OPENING HOURS: NEWERAART.PL

 

Wystawa małych form przestrzennych studentów oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie jest doskonałym przykładem realizacji modernistycznej rzeźby. W postawach twórczych wielu z artystów prezentujących się na wystawie, możemy dostrzec dialog z konwencją dotychczasowej formy abstrakcji oraz dominującymi normami estetycznymi.

Pokolenie twórców urodzonych w latach 90. weszło w środowisko artystyczne podczas największego skoku konsumpcjonizmu, osoby te są bardziej świadome mechanizmów rynkowo-kapitalistycznych niż poprzednicy. Sztuka, jaka nastała na ich oczach, jest mieszaniną zarówno kulturową jak i polityczną. Jednak w ich realizacjach nie widać zaangażowania w sferę społeczną oraz polityczną. W wystawie doszukiwałabym się bardziej  metafizycznych oraz psychologicznych aspektów, są to raczej działania mające na celu modernizację pozyskanych poprzez studia doświadczeń. Artyści bazują na budowaniu oryginalnych przedstawień działań stricte akademickich.

/Kaja Pilch/

 

UCZESTNICY / PARTICIPANTS:

Tomasz Florek

Justyna Klecha

Konrad Kozłowski

Jagoda Mateja

Sebastian Nowak

Kaja Pilch

Piotr Plewa

Agnieszka Sacała

Jakub Tomczak

Elżbieta Urban

 

Wystawa przygotowana jest dzięki wsparciu Fundacji New Era Art Jana Potockiego. Organizacja, działając non-profit, upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę przy użyciu nowoczesnych technologii. Na swoim koncie ma organizację wystaw prac m. in. Władysława Hasiora, Wojciecha Weissa, czy wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Aktywnie promuje twórczość młodych artystów, udostępniając przestrzeń wystawienniczą w Pałacu pod Baranami – samym sercu Krakowa. Fundacja koordynowała projekty w ramach Roku Jana Potockiego 2015, była współorganizatorem Sztukobrania – Targów Młodej Sztuki oraz brała czynny udział w wydarzeniach: Conrad Festival i Ogólnopolski Kongres Studentów i Doktorantów Historii Sztuki.

ORGANIZATOR / ORGANIZER :

FUNDACJA NEW ERA ART
GALERIA POD BARANAMI 

PARTNERZY / PARTNERS :

AQL
PAŁAC POD BARANAMI 

PATRONAT MEDIALNY / MEDIA PATRONAGE:

ART ZONA 
KULTURA ONLINE
MAGAZYN WCZASY
POLSKA NIEZWYKŁA
RYNEK I SZTUKA
TWOJA MAŁOPOLSKA