Za maską trudno się ukryć. Wystawa Izabeli Tymusz

Wernisaż: 4 marca 2016, godz. 19.00
Czas trwania: 4-18.03.2016 r.

Cykl obrazów ” Za maską trudno się ukryć” inspirowany jest starymi fotografiami dokumentującymi zabawę Halloween z początku XX wieku. Portretując je artystka stara się zgubić kontekst kulturowy i położenie geograficzne, swoją uwagę skupiając na kostiumach, które poprzez zniekształcenie, dehumanizują bohaterów zdjęć. Jednak stan ten osiągany jest nie poprzez karykaturę, przerysowanie czy epatowanie grozą, lecz przez emocjonalnie pojętą formę i barwę. Bohaterowie obrazów stojąc przed swoimi domami lub na ulicy zastygli w apatycznych pozach. Twarze ukryte za maskami sugerują nieobecność i niedostępność a także wybieganie myślami ku zupełnie innym, odległym sprawom. Maski te nie tylko ukrywają, ale i ukazują, gdyż naznaczone są czymś, co można określić mianem symbolicznego naddatku. Stanowią aparat transformacji zamaskowanego.

Izabela Tymusz (ur. 1988) – w 2015 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom z malarstwa uzyskała pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Tobisa.

Wystawa Izabeli Tymusz ” Za maską trudno się ukryć” jest nagrodą za zdobycie Grand Prix w konkursie Ale Sztuka! Młode Malarstwo Polskie.

Organizator wystawy: Ale Sztuka!
Współorganizatorzy: Fundacja New Era Art, Galeria pod Baranami, Pałac pod Baranami