PROGRAM

SZCZEGÓŁOWY OPIS WYDARZENIA >>> TUTAJ<<<



 

a6-pion---tył


WYDARZENIA STAŁE:

15.00-21.00 || WYSTAWY

WYSTAWA GRAFIK KACPRA BOŻKA INSPIROWANYCH „RĘKOPISEM ZNALEZIONYM W SARAGOSSIE”, LALEK I KOSTIUMÓW TEATRALNYCH  ORAZ PROJEKCJE AUDIOWIZUALNE
Wystawa nawiązuje do literackiej twórczości Jana Potockiego, a zwłaszcza do „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Zaprezentujemy cykl grafik Kacpra Bożka, kostiumy, elementy scenografii, nagrania audiowizualne i materiały archiwalne ze spektaklu „Rękopis znaleziony w Saragossie” (Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatr Rozrywki w Chorzowie) oraz lalki ze spektaklu „Parady” – mniej znanego dzieła Potockiego, wystawianego na deskach Teatru Ludowego i Teatru Groteska w Krakowie.

WYSTAWA ZBIORÓW Z PAŁACOWEJ BIBLIOTEKI HR. ARTURA POTOCKIEGO
Wystawa prezentuje dotychczas niepokazywane książki ze zbioru hrabiego Artura Potockiego, syna patronującego nam Jana Potockiego. Zebrane księgi stanowią cenne źródło wiedzy o upodobaniach i zainteresowaniach hrabiego, jego wyrobieniu estetycznym, a także możliwościach finansowych. Hrabia Artur był zapalonym kolekcjonerem, tak jak jego ojciec zapalonym podróżnikiem. Książki przybywały do Krakowa skrzyniami przede wszystkim z Francji, a także z Włoch i Wiednia. Według zachowanych dokumentów jego zbiór liczył ponad 1000 tytułów. Po jego śmierci w 1832 roku kolekcję wzbogacał syn Adam, dzięki któremu liczba woluminów znacząco wzrosła. Co się stało z tak bogatym zbiorem? Od roku 1939 opieka nad biblioteką, już wówczas podzieloną między Pałac pod Baranami a rezydencję w Krzeszowicach, była utrudniona, a po wojnie zbiory uległy rozproszeniu między Kraków i Warszawę.

Wystawa towarzysząca Festiwalowi Podróżników jednocześnie go uzupełnia – pozwala spojrzeć szerzej na rodzinę Potockich, nie tylko z perspektywy genialnego Jana, ale również innych członków rodu, a także stwarza sposobność poznania epoki przez pryzmat czytanej wówczas literatury i stosunku do książki jako przedmiotu. Wśród prezentowanych tytułów znajdziemy przede wszystkim takie, które dotyczą podróży: Voyage en Perse fait en 1812 et 1813 Gasparda Drouvilla, Voyage au Mont Caucase et en Georgie Julesa Klaprotha, a przede wszystkim Fragments Historiques et Geographiques sur la Scythie, la Sarmatie et les Slavespióra Jana Potockiego.
WYSTAWA FOTOGRAFII „KAZACHSTAN – SERCE AZJI”
Idea podróży do Kazachstanu i Kirgizji (“Do Serca Azji 2015”) wpisuje się w filozofię podróżowania Jana Potockiego, nie tyle poprzez odwiedzenie miejsc w których sam bywał, ile poprzez emocjonalne, pełne romantyzmu podejście jej uczestników do poznawania odległych krajów. Marzycielskie planowanie tras, wybieranie mało uczęszczanych dróg, otwartość w kontaktach z przypadkowo spotkanymi ludźmi i reporterski zapis zdarzeń, to uniwersalne i ponadczasowe cechy każdego, kto chce poznawać świat, zwłaszcza ten inny niż znany z folderowych okładek. Wystawa to próbka zaprezentowania takiej właśnie postawy.

Autorzy:

Sabina Kuć – architekt, profesor PK w Katedrze Budownictwa Ogólnego i Materiałów Budowlanych Instytutu Projektowania Budowlanego A4 na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Autorka wielu prezentacji

fotograficznych, pokazujących dokonania współczesnej architektury w krajach Unii Europejskiej. Wraz z Wyprawą do Serca Azji 2012, gościła w Kazachstanie, podejmując próbę uchwycenia w kadrze kontrastu pomiędzy współczesnością i tradycją w architektonicznym kształtowaniu przestrzeni dalekiego i mało znanego kraju.
Wawrzyniec Kuć – architekt, współwłaściciel Biura Architektonicznego Team Architekci w Busku Zdroju. Oprócz zawodowych, realizuje pasje fotografowania i podróżowania. Pomysłodawca i organizator Małopolskiej Grupy Off-

Road TRAVELER4x4PL. W wyprawie zmierzył się z trudem dotarcia w miejsca niezwykłe i wyzwaniem reporterskiego zapisu z przemierzanych, nieznanych sobie krain geograficznych oraz spotkań z niezwykłymi ludźmi. Jego kredo to poszukiwanie autentyczności miejsc i wydarzeń, rozumianej jako stan odległy od znanej z turystycznych folderów fasadowości.

 

POKONKURSOWA WYSTAWA FOTOGRAFII „W CHINACH I O CHINACH”

15.00-18.00 || WARSZTATY DLA DZIECI ORAZ WSPÓŁNE CZYTANIE BAŚNI (28-29.11.2015)

Wielki uczony, marzyciel, podróżnik. Zjeździł świat wzdłuż i wszerz! Na morzu walczył z piratami, pływał najpiękniejszymi statkami świata. Mieszkał w zamku, pięknych dworach. Był tajnym radcą cara Rosji, złożył wizytę cesarzowi marokańskiemu, któremu ofiarował okazałą szablę, a sam otrzymał konia i lwią skórę! Jako pierwszy Polak wzniósł się w powietrze balonem wraz z tureckim sługą i białym pudlem. Kto to taki? Oto hrabia Jan Potocki! W programie czytanie baśni, warsztaty, konkurs plastyczny „Kufer podróżny hrabiego Jana Potockiego”, a w nich do wygrania super nagrody! Między innymi książeczki oraz bilety do Kina pod Baranami na seans z cyklu Baranki Dzieciom.

KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI
Zastanawialiście się co byście wzięli w podróż, gdybyście mogli wybrać tylko JEDNĄ rzecz? A jak myślicie, co zabrałby Jan Potocki? Puśćcie wodze fantazji!
Wraz z Dom Polski w Tunezji przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży konkurs plastyczny!
Przedstaw Hrabiego z JEDNĄ rzeczą, która przyda mu się w podróży i wygraj atrakcyjne NAGRODY!

Regulamin i formularz zgłoszeniowy: www.janpotocki2015.com

 


 

15.00-18.00 || WARSZTATY DLA DZIECI I DOROSŁYCH Z INSTYTUTEM KONFUCJUSZA (29.11.2015)
Warsztaty dla dzieci:

1) Chińska filozofia dla najmłodszych– Celem warsztatów jest przedstawienie najmłodszym uczestnikom najważniejszych idei filozofii chińskiej wykorzystując formy plastyczne.

2) Zajęcia plastyczne “W krainie smoków”- Jednym z najważniejszych chińskich symboli jest smok. Każde dziecko będzie miało okazje stworzyć własnego smoka i poznać jego symboliczne znaczenie.

3) Malowanie twarzy “Panda i przyjaciele” – Coś specjalnego dla najmłodszych! Zapraszamy serdecznie do stanowiska, gdzie pociecha będzie mogła wcielić się w wybranego przez siebie zwierzaka. Niesamowita frajda i duży wybór spośród zwierząt ważnych w tradycji i kulturze chińskiej.
Warsztaty dla dorosłych:

1) Opera pekińska (maski+ warsztaty wokalne)– Tematem spotkania jest chińska opera, jeden z najważniejszych symboli chińskiej kultury. Prezentacja masek i strojów aktorów połączona zostanie z pokazem oraz warsztatami wokalnymi.  Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję samodzielnie wykonać chińską maskę.

2) Kaligrafia- Kaligrafia jest jedną z klasycznych sztuk chińskich. W niej ukryta jest esencja kultury Państwa Środka. Warsztaty kaligrafii będą obejmowały pokaz kaligrafa oraz samodzielne zmierzenie się z tą trudną sztuką w różnych odsłonach, na papierze oraz tkaninach (np. koszulkach lub innych częściach garderoby przyniesionych przez każdego z uczestników warsztatów).

3) Język chiński dla każdego! – Często można usłyszeć, że język chiński jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Cztery tony i mnóstwo znaków mogą deprymować, jednak przy odrobinie chęci i wytrwałości da się go opanować. Celem warsztatów jest opanowanie przez uczestników podstaw języka chińskiego, nauka 4 tonów oraz zapisanie kilku chińskich znaków.
4) Sztuka wiązania węzełków- Tworzeniem misternych supełków Chińczycy zajmują się już od dynastii Tang. Obecnie są one również są niezwykle popularne w Państwie Środka; symbolizują siłę, miłość i jedność. Służą jako symbole noworoczne lub zdobią świątynie. Wyglądają na skomplikowane, jednak poznając odpowiednie techniki można szybko opanować podstawy sztuki wiązania węzełków.

5) Majiang– Gra, nad którą Chińczycy uwielbiają spędzać całe godziny. Składa się ze 144 elementów, nazywanych kamieniami, podzielonych na różne kategorie. Podstawowym celem gry jest uzyskanie zwycięskiej kombinacji kamieni. Zapraszamy na warsztaty, które pomogą zgłębić tajniki tej wciągającej zabawy!


 

APLIKACJA – GRA O JANIE POTOCKIM
Za pomocą nowych technologii każdy z uczestników będzie mógł doświadczyć na własnym ciele coś, czego jeszcze w Pałacu pod Baranami nie było! Zadaniem każdego z uczestników będzie zmierzenie się z ukrytymi zagadkami, łamigłówkami, grami przybliżającymi zwariowaną postać hrabiego Potockiego. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą smartfona, ponieważ cała zabawa zaczyna się po ściągnięciu aplikacji! W pierwszy dzień wydarzenia mamy dla Was niespodziankę – okulary 3D, które po założeniu przeniosą Was w rozszerzoną rzeczywistość.


 

KONKURS POCZTÓWKOWY „HALO! POLSKA!”
Potocki wszystkie miejsca, które go poruszyły, i skrzętnie opisywał w listach do rodziny i przyjaciół. Było ich naprawdę wiele! Odwiedził przecież nie tylko Europejskie kraje, lecz także Turcję, Egipt i Mongolię. Był niezrównanym podróżnikiem i zwiedził wiele pięknych miejsc. Również jedyna dotychczas zachowana polska siedziba Hrabiego – zamek w Łańcucie – budzi zachwyt i nie pozostaje w tyle za rezydencjami z różnych zakątków świata.
Czy w Waszym otoczeniu jest miejsce, które zapiera dech w piersiach? intryguje? a może po prostu przyjemnie spędza się w nim czas? Opisz je! !
Wyślij kartkę z opisem zapraszającym do Twojego regionu i wygraj vouchery oraz przewodniki!

W konkursie „Halo! Polska!” można wygrać godne podróżników nagrody ufundowane przez Nocowanie.pl:
I miejsce to trzy noclegi dla dwóch osób w Willi Halka w Zakopanem
II miejsce to dwa noclegi dla dwóch osób w Gościńcu Rabe w Bieszczadach
Wyróżnienia: nagrody książkowe, gadżety Roku Jana Potockiego oraz partnerów projektu Festiwal Podróżników – Przez świat z Janem Potockim

Zgłoszenia ślijcie na adres:
FUNDACJA NEW ERA ART.
Pałac Pod Baranami
Rynek Główny 27
31 – 010 Kraków

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM KONKURSU: http://janpotocki2015.com/?p=793

Czekamy na Wasze pocztówki do 30 listopada 2015 roku!