“NIEOPOWIEDZIANE” Wystawa wierszy W.G. Sebalda i sztychów Jana Petera Trippa

Nieopowiedziane – W.G. Sebald, Jan Peter Tripp
plakat-siec

Wystawa wierszy W.G. Sebalda i sztychów Jana Petera Trippa – oraz spotkania poświęcone wspólnemu projektowi obu artystów i twórczości Sebalda

W.G. Sebald od lat szkolnych przyjaźnił się z Janem Peterem Trippem, znanym niemieckim malarzem hiperrealistycznym, któremu malarstwu poświęcił dwa eseje. Artyści od dawna planowali wspólny projekt, nad którym pracę przerwała nagła śmierć Sebalda. Tom Unerzählt/Nieopowiedziane, na który złożyły się 33 wiersze Sebalda oraz 33 sztychy Trippa, ukazał się już po śmierci pisarza. Obrazy nie są jednak ilustracją wierszy, ponieważ od początku wspólny projekt artystów był pomyślany jako dialog między słowem a obrazem. Sztychy przedstawiają oczy malarzy, poetów, pisarzy i przyjaciół. Nawiązują do motywu przewijającego się przez całą twórczość Sebalda, przypominają zdjęcia oczu, które pisarz umieścił w powieściach Czuję. Zwrót głowy i Austerlitz.

Wystawa w Galerii Pałacu Pod Baranami (wejście od ul. Św. Anny) otwarta w dn. 21.10.-25.10. w godz. 12.00-20.00, 26.10.-6.11, od pon.-pt. w godz. 14.00-18.00.

Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Jana Petera Trippa we wt. 20.10.2015 o godz. 18.00 w Galerii Pałacu Pod Baranami (wejście od ul. Św. Anny).

 

Dopełnieniem wystawy jest dyskusja z wieloletnim przyjacielem pisarza i autorem sztychów Janem Peterem Trippem oraz tłumaczką i znawczynią twórczości Sebalda, Małgorzatą Łukasiewicz. Spotkanie, które poprowadzi Magda Heydel, odbędzie się we wt. 20.10.2015 o godz. 18.30 w Goethe-Institut w Krakowie, Rynek Główny 20.