WŁADYSŁAW HASIOR “STRAŻNIK SNÓW” (09.11.2012-27.01.2013)

Wystawa Władysława Hasiora jest wydarzeniem inaugurującym działalność Galerii Sztuki Współczesnej “Pracownia” w piwnicach Pałacu pod Baranami. Nieprzypadkowo wybór padł na tego właśnie artystę. Jego prace nie były prezentowane w Krakowie na indywidualnej wystawie od 1963 roku.


Rangi wydarzeniu dodaje sama twórczość Hasiora, który znacznie wyprzedził swoją epokę ponad pół wieku temu, tworząc prace nadal szokujące odbiorcę. Słyszy się głosy, że do Hasiora nie dojrzeliśmy po dzień dzisiejszy. Jedno jest pewne – jego twórczość nadal nie jest w pełni odkryta i jeszcze długo taką pozostanie.
Hasior nawiązywał do najnowocześniejszych prądów artystycznych (surrealizm, nowy realizm, rzeźba abstrakcyjna), które przeplatał elementami rzemiosła ludowego. Bywa nazywany prekursorem polskiego pop-artu. Jego prace są eksponowane w wielu ważnych muzeach i galeriach na całym świecie.Twórczość Hasiora to sojusz wyobraźni i użytych do tworzenia przedmiotów codziennego użytku.
O swojej pracy mówił: „Używam materiałów, które coś znaczą. Każdy przedmiot ma swój sens, a złożone dają aforyzm. Aforyzm jest bardzo podobny do prawdy, ale nie jest samą prawdą. Działalność artystyczną uważam za prowokację: intelektualną, twórczą.”
Hasior przez prawie całe swoje życie był związany z Małopolską, co ma znaczenie dla organizatorów, którym zależy na prezentowaniu sztuki wyłącznie polskiej, zwłaszcza lokalnej.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście prac artysty. Wśród nich znajdą się unikatowe sztandary. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji, co potęguje ich unikatowość, gdyż nie można ich zobaczyć w żadnej innej galerii czy muzeum. Pokazane zostaną również fotografie pomników, czy raczej ogromnych plenerowych instalacji Hasiora rozsianych po całym kraju. Całość będzie przeplatana multimedialnymi pokazami i wzbogacona wydrukowanymi cytatami artysty na temat sztuki i nie tylko.

Wystawa czynna od 09.11.2012 r. do 27.01.2013 r.

PRACOWNIA POD BARANAMI
RYNEK GŁÓWNY 27
31-010 KRAKÓW
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek od 17:00 do 00:00 (lub dłużej)
Sobota & Niedziela od 12:00 do 00:00 (lub dłużej)