Wernisaż wystawy Kamil Sosin: Komponenty

Kamil Sosin: Komponenty

Wernisaż: 19.01.2018 godz. 19.00

Czas trwania wystawy: 19.01. – 03.02.2018

Co tak naprawdę w dzisiejszych czasach możemy nazwać rzeźbą? Przez ostatni rok analizowałem jak materia oraz forma współczesnego obiektu rzeźbiarskiego różnią się od klasycznego podejścia do tej dziedziny. Wychodząc z podręcznikowego założenia rzeźba składa się z formy, materii oraz znaczenia. Podczas pracy nad prezentowanymi obiektami bardziej skupiłem się na pierwszych dwóch aspektach składowej „rzeźby”, odsuwając znaczenia konceptu na drugi plan. Zaprezentowane obiekty są czystą zabawą formy. Bazują na inspiracjach wynikających z doświadczenia artystycznego oraz życiowego. Powściągliwość, którą się posłużyłem, nadała pracom minimalistycznego muśnięcia. Unikam zbędnych form przechodząc do konkretu, kreując szczery komentarz do założonych pojęć rzeźbiarskich.

Gra materiałów, którą posłużyłem się w swoich rzeźbach jest zestawieniem natury ze sztucznością. Bambus jako naturalne tworzywo jest ekologicznym materiałem wykorzystywanym we wszystkich dziedzinach życia, począwszy od szczoteczek do zębów po rusztowania budowlane. Plexi jest tworzywem wyprodukowanym przez człowieka, całkowicie wykonanym ze sztucznych komponentów. Rzeźby tworzą kontrast oraz dialog tak różniących się materiałów. Dwóch odrębnych światów. Sztuczność jest autonomiczna i zimna, zestawiona z drewnianymi elementami tworzy składnik form po części opowiadających również o człowieku i jego otoczeniu.

Głównym wątkiem ekspozycji stało się zestawienie ze sobą odmiennych form oraz materii. Jest ona zapisem przylepiania, odklejania, dopasowywania i nakładania. Śmiało mogę powiedzieć, iż proces powstawania wszystkich eksponatów był równie ekscytujący co tworzenie klasycystycznych rzeźb. Łamigłówki kompozycyjne, badanie powierzchni obrazu czy przestrzeni rzeźby są jednymi z najwspanialszych momentów w życiu twórcy, dającą satysfakcję z samego procesu tworzenia.

Rysunki pochodzą z pracowni prof. Andrzeja Zwolaka i asystenta Bartłomieja Węgrzyna.

BIO

Kamil Sosin – urodzony w Krakowie w 1994 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Plastycznym im. Józefa Kluzy w Krakowie (2010-2014). Obecnie jest studentem IV roku Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni prof. dr hab. Józefa Murzyna oraz asystentki dr hab. Iwony Demko. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, grafiką komputerową oraz projektowaniem 3D. W swoich pracach odnosi się do obecnej sytuacji człowieka wobec skomercjalizowanego i coraz bardziej sztucznego świata. Interesuje go zarówno zabawa formą, jak i semantyczny oddźwięk zestawionych komponentów. Istotą jego prac jest wykorzystywanie nieoczywistych materiałów do tworzenia obiektów oraz jak najczystsze skonstruowanie form, zbliżające je do założeń minimalizmu.

 

LInk do wydarzenia na Facebooku: http://bit.do/Komponenty

 

Patroni medialni:

Radiofonia

Gallerystore

Numarte

Kulturatka

Wczasy Mag

Polska Niezwykła

Twoja Malopolska

ArtMakers

Ujot FM

Kulturowo24

 

Partnerzy:

Pałac Pod Baranami

AQLevents

Pauza

NPA