“Wątki ukryte” Bartłomiej Skawski

Czas trwania wystawy: 13.07.2018 – 27.07.2018

36587300_10155709258976452_4364145088696156160_nMiejsce: Galeria New Era Art – Pałac pod Baranami,

Rynek Główny 27, wejście od ul. św Anny, Kraków

Wątki Ukryte

Prace Bartłomieja Skawskiego rekonstruują znaczenia znanych dzieł sztuki. Zaproponowane przez artystę motywy zostają przetworzone w kolażach, zyskując nową jakość wizualną. Artysta odnosi się do dzieł znanych malarzy (np. Fridy Kahlo), wizerunku znanych twórców i muzyków ( np. do islandzkiej piosenkarki Björk). Zaproponowany przez niego „zmierzch twarzy” zakrywa znane odbiorcy wątki, wprowadza anonimowość postaci, punkt ciężkości kładąc na tajemniczość. Ten gest pozwala stać się znakiem autorskiego dystansu do świata sztuki.

Forma kolażu daje możliwość dyskusji na temat pierwotnej i nowej wersji obrazu. Przewrotna forma prac, pozwala zauważyć i zastanowić się nad dynamiką i elastycznością kulturowych kontekstów. Jest to także punkt wyjścia do dyskusji na temat granic w przetwarzaniu.

Dodatkowym pomysłem jest wprowadzenie w przestrzeń wystawy gobelinów. Przypominają one o procesie „tkania” znaczeń, odtwarzania ich w procesie tworzenia. Szczególną rolę odgrywa tutaj postać Björk, której twórczość kojarzona jest z kolażem gatunków muzycznych. Idąc tym tropem, artysta wprowadza do przestrzeni wystawy mieszankę muzyczną, którą stworzył za pomocą połączenia utworów Björk i Dead Can Dance.

Kolaż muzyczny

Złączenie utworów Björk (z płyt Volta, Vespertine, Utopia, Biophilia, Medulla) z utworami Dead Can Dance (z płyt Spiritchaser, Into the Labirynth) pozwala odkryć nową jakość muzyczną. Gest ten prowadzi do pytania o to, co zdarza się po ich zespoleniu. Nowe utwory będące remixami, wydobywają ukryte wątki, wprowadzają pierwotne wersje utworów w nowy kontekst i rodzą refleksję na temat możliwości i potrzeby przetwarzania dzieł sztuki.

Bartłomiej Skawski

Absolwent Państwowego Liceum Plastycznego w Tarnowie oraz Instytutu Sztuki, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Artysta wizualny zajmujący się tkaniną, malarstwem i kolażem.

https://www.facebook.com/BartlomiejSkawski