66 SZALEŃSTW POTOCKIEGO | WYSTAWA W RAMACH ROKU JANA POTOCKIEGO 2015 |

Jednym z celów, które Fundacja New Era Art Jana Potockiego postawiła przed sobą, jako organizatorzy Roku Jana Potockiego jest udowodnienie, że Potocki to nie kolejna, prawie niewyróżniająca się persona z szeregu Wielkich Rodaków, którą łatwo można przyporządkować do schematu „urodził się – zasłużył się – zginął”. Wręcz przeciwnie – jest od takiej postaci bardzo daleki i właśnie jako takiego – zwariowanego marzyciela, sympatycznego dziwaka, niespokojnego ducha – chcemy go przedstawić.

Organizując wystawę o tak wiele mówiącym tytule, jak „66 szaleństw Potockiego” dążymy właśnie do tego. Za jej pomocą chcemy ukazać to bardzo ludzkie oblicze hrabiego, które niemal bezwarunkowo wywołuje uśmiech na twarzy lub uniesienie brwi w zdziwieniu. Bo jak inaczej podejść do pomysłu o zabraniu pudla w lot balonem, zrobieniu pistoletowej kuli z gałki od cukiernicy, spaniu w jurcie w trzydziestostopniowym mrozie, starciach z piratami, przeżyciu bombardowania szwedzkiej ambasady czy poznaniu tajnego języka obrzędowego książąt czerkieskich?

Nie skupiamy się jednak tylko na niesamowitych przygodach i zwariowanych projektach hrabiego, o których przeczytać będzie można w „Alfabecie Potockiego” i tytułowych
„66 szaleństwach”. Wystawa wielokrotnie nawiązuje do jego literackiej twórczości, a zwłaszcza do „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Zaprezentujemy kostiumy i elementy scenografii ze spektaklu „Rękopis znaleziony w Saragossie”, jak również materiały archiwalne z wystawianych na deskach teatrów „Parad”, czyli mniej znanych dzieł Potockiego. Nie zabraknie cytatów z dzieł i listów, materiałów audiowizualnych, okazjonalnych znaczków, warsztatów o podróżach dla dzieci i młodzieży, a nawet naturalnych rozmiarów makiety hrabiego, która głosem aktora Macieja Półtoraka „opowie” o swoich przygodach i osiągnięciach.

Wystawa potrwa od 24 czerwca do 26 lipca 2015 i będzie miała miejsce w Galerii pod Baranami w Pałacu pod Baranami (Rynek Główny 27, wejście od ul. św. Anny). Gorąco liczmy, że każdy widz po jej obejrzeniu wyjdzie z przekonaniem, że za przykładem Potockiego warto marzyć, stawiać sobie śmiałe cele i wytrwale do nich dążyć, a życie hrabiego, które zakończyło się 200 lat temu wciąż może stanowić źródło inspiracji oraz wzór postępowania.

Wystawa pod honorowym patronatem J.E. Andrzeja Byrta Ambasadora Rzeczpospolitej Polski we Francji.

Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Narodowym Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej, Teatrem Groteska, Teatrem Ludowym w Krakowie, jak również Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

plakat-siec ( 15.06)

Organizator:
Fundacja New Era Art Jana Potockiego
Pałac pod Baranami

Partnerzy:
Poczta Polska
Galeria i Dom Aukcyjny Nautilus
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Teatr Groteska
Teatr Ludowy
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Kraków Miasto Literatury UNESCO
Kino Pod Baranami
AQL
MindHelix

Patroni medialni:
TVP Historia
Radio Kraków
Wrota Małopolski
Instytut Francuski w Polsce
Korporacja Ha!art
Wywrota.pl
kulturaonline.pl
FRAGILE. Pismo kulturalne
Twoja Małopolska
Teatr Rozrywki w Chorzowie
Rynekisztuka.pl
Polska niezwykła
Wczasy. Magazyn o sztuce
Kulturatka.pl