Droga/czas. Wystawa Noemi Staniszewskiej

Wernisaż: 12.02 | godz. 19.00
Czas trwania wystawy: 12.02 – 26.02
Galeria pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków (wejście od ulicy św. Anny)

Wystawa malarstwa Noemi Staniszewskiej “Droga / czas” w Galerii pod Baranami w Krakowie jest nagrodą za zdobycie II miejsca w konkursie malarskim “Ale Sztuka! Młode Polskie Malarstwo” organizowanym przez galerię Ale Sztuka! Pokazywany na wystawie cykl dyplomowy artystki “Obrazy o prędkości maluje się powoli” porusza temat szybkości współczesnego życia w nawiązaniu do teorii nie-miejsc Marca Auge.

Artystka podążając za myślą francuskiego antropologa, skupia się w swoich pracach na autostradach, anonimowych nie-miejscach, które pokonujemy w pędzie, bez możliwości zatrzymania się. Wpisana w podróż autostradą
nadmierna prędkość nie pozwala przyjrzeć się otaczającemu światu, przez co przestrzeń uabstrakcyjnia się, przestaje być możliwa do odczytania. Artystka malując nie ulega tej szybkości, lecz jakby na przekór wybiera koncentrację. Prowadzi to z kolei do ciekawych rozwiązań formalnych przestrzeń na jej obrazach spłaszcza się, rozwarstwia, tworzy geometryczne, precyzyjne malowane segmenty. To właśnie owa precyzja, skupienie i zastanowienie stanowi o sile tego malarstwa.

Noemi Staniszewska – ur. 1991 w Gdańsku. Absolwentka wydziału
malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła w 2014
roku pod kierunkiem prof. Jerzego Ostrogórskiego.
Organizator: Galeria Ale Sztuka! / Współorganizator: Fundacja New Era Art, Galeria pod Baranami

https://www.facebook.com/events/230793517253325/

Print