Nieopowiedziane. Wystawa sztychów Jana Petera Trippa do tekstów W.G. Sebalda

Wystawa wierszy W.G. Sebalda i sztychów Jana Petera Trippa – oraz spotkania poświęcone wspólnemu projektowi obu artystów i twórczości Sebalda.

plakat-siec

W.G. Sebald od lat szkolnych przyjaźnił się z Janem Peterem Trippem, znanym niemieckim malarzem hiperrealistycznym, któremu malarstwu poświęcił dwa eseje. Artyści od dawna planowali wspólny projekt, nad którym pracę przerwała nagła śmierć Sebalda. Tom „Unerzählt/Nieopowiedziane”, na który złożyły się 33 wiersze Sebalda oraz 33 sztychy Trippa, ukazał się już po śmierci pisarza. Obrazy nie są jednak ilustracją wierszy, ponieważ od początku wspólny projekt artystów był pomyślany jako dialog między słowem a obrazem. Sztychy przedstawiają oczy malarzy, poetów, pisarzy i przyjaciół. Nawiązują do motywu przewijającego się przez całą twórczość Sebalda, przypominają zdjęcia oczu, które pisarz umieścił w powieściach „Czuję. Zawrót głowy” i „Austerlitz”.

Wystawa w Galerii pod Baranami (Pałac pod Baranami, Rynek Główny 27, wejście od ul. Św. Anny)

Godziny otwarcia
21.10.-25.10. w godz. 12.00-20.00
26.10.-6.11, od pon.-pt. w godz. 14.00-18.00.

Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Jana Petera Trippa we wt. 20.10.2015 o godz. 18.00 w Galerii Pałacu Pod Baranami (wejście od ul. Św. Anny).

Dopełnieniem wystawy jest dyskusja z wieloletnim przyjacielem pisarza i autorem sztychów Janem Peterem Trippem oraz tłumaczką i znawczynią twórczości Sebalda, Małgorzatą Łukasiewicz. Spotkanie, które poprowadzi Magda Heydel, odbędzie się we wt. 20.10.2015 o godz. 18.30 w Goethe-Institut w Krakowie, Rynek Główny 20.