Ogród zwierz/eń

Ogród zwierz/eń

Wernisaż: 01.06.2018 (piątek), godz. 19:00
Czas trwania wystawy: 01.06.2018 – 16.06.2018
Miejsce: Galeria New Era Art – Pałac pod Baranami,
Rynek Główny 27, wejście od ul. św. Anny, Kraków

Ogród zwierz/eń

Moja sztuka swój początek bierze we wszystkim co pierwotne, zwierzęce i instynktowne. Źródłem moich poszukiwań okazały się baśnie i podania ludowe, będące kluczową częścią mojej wypowiedzi artystycznej. Baśń skrywa w sobie tajemnicę. Bywa chaotyczna i zaskakująca, nieobliczalna. Stała się wyzwalająca dla mojej twórczości.

Treść baśni jest jak obraz – wieloznaczny i metaforyczny. Świat ludzi miesza się ze światem zwierząt, tworząc delikatną i żywą tkankę głęboko chowanych emocji. Charakterem przywodzi na myśl marzenie senne.
“Oniryczny” natomiast bywa zamiennie traktowany z “baśniowy”, bowiem te dwa światy są sobie pokrewne. Łączy je podobna struktura, często nieuporządkowana, niespójna, pozbawiona płynności i chronologii.

Genezą prac jest pewnego rodzaju animalizm, wpisany w naturę ludzką do tej pory bogato eksplorowany motyw nierozerwalnej więzi, pomiędzy tym co w nas nabyte i tym co pierwotne.

Ogród zwierzeń, to miejsce, gdzie jawa łączy się ze snem. Miejsce, w którym możemy w pełni odczuć to, co w nas zwierzęce, poszukać prawdziwego Ja. Chcę stworzyć przestrzeń pozbawioną zasad istniejących w otaczającej nas rzeczywistości. Wstyd i skrępowanie, towarzyszące pierwotnym potrzebom, znikają bezpowrotnie.

Agnieszka Kożuchowska

Zajmuje się ilustracją książkową, prasową oraz grafiką warsztatową. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Należy do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Warsztatowej Kissprint.

Jej prace można oglądać podczas cyklicznych wydarzeń w Warszawie takich jak Niech Żyje Papier w Muzeum Etnograficznym, Targi Plakatu, Targi Designu Wzory. Stworzyła markę Richie Acapulco, która powstała z myślą o tworzeniu grafik unikatowych, dających dużo radości odbiorcy.

W 2017 roku otrzymała nagrodę w międzynarodowym konkursie ilustratorskim iJungle w kategorii New Talent. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych między innymi w Warszawie, Łodzi, Berlinie.

KOZUCHOWSKAA3DRUK