Galeria New Era Art zaprasza na wystawę pt. “Brut”, w której udział biorą studenci Wydziału Rzeźby ASP im. Jana Matejki w Krakowie:
wernisaż wystawy oraz performance Olgi Śliwy: 31. 03. 2017 r. godz. 19.00
czas trwania: 31. 03 – 13. 04. 2017 r.
Czym jest rzeczony BRUT? W słowniku języka polskiego przeczytać można – „*brut * [*wym. *brit] «o szampanie: bardzo wytrawny»” – określenie wytrawny można odnieść zarówno do wyrafinowania, cierpkości – jak również do trawienia. Szampan do picia i szampon do mycia, zmycie głowy, kąpiel w luksusie. Pięcioro na „krzyż” – Pamela Bożek*, *Natalia Cikowska*, *Michał Dubanik*, *Kaja Pilch*, *Olga Śliwa – przygotowało pokaz w *Galerii New Era Art. *To nie przypadek, że w *nowej erze* młodzi artyści pokazują prace zaangażowane społecznie, „szczypiące” w oczy swoją dosadnością i dosłownością. Bo to nie przypadek, że sztuka wyraża się czasem niewygodnie, używa niechcianych sformułowań, staje się wytrawna – nie dla każdego do przełknięcia.
Tekst: dr Joanna Zamanek
Pamela Bożek, urodzona w 1991r.
Interesuje się objawami współczesnych kryzysów, upcyklingiem i sztuką w reakcji na codzienność. Poza tradycyjnymi przyjemnościami rozkoszuje się udziałem w publicznych, masowych demonstracjach w obronie praw kobiet, mniejszości seksualnych i imigrantów/tek.
Natalia Cikowska, urodzona w 1993 r. w Zakopanem
W 2013 roku ukończyła Zespół Szkół Plastycznych w Zakopanem. W 2015 roku odbyła wymianę międzyuczelnianą i przez pół roku studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie powstała praca prezentowana na wystawie „Brut” . W swoich pracach porusza tematy związane z tabu, głownie interesują ją relację międzyludzkie oraz reakcje społeczeństwa na tematy, na które zwykle ludzie reagują wstydem.
Michał Dubanik, urodzony w 1991 r. w Jarosławiu
W 2010 r. ukończył Liceum Plastyczne w Jarosławiu. W swoich pracach rzeźbiarskich stara się nawiązywać do pojęć takich jak nasze pochodzenie, rozumiane jako sfera parapsychologiczna, nieznane części świadomości oraz relacja między materią a duchem.
Kaja Pilch, urodzona w 1993r. w Krakowie
Edukację artystyczną zaczęła od praktyki u rzeźbiarki Barbary Leoniak. W 2013r. ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu. Jej prace nawiązują do szeroko rozumianej symboliki, konfrontacji z charakterem człowieka oraz iluzji jako metody poznania epistemologicznego.
Olga Śliwa, urodzona w 1993r. w Krakowie
ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu. Zajmuje się ceramiką, jest także zainteresowana innymi formami sztuki, jak intermedia lub instalacji
Galeria New Era Art
Pałac Pod Baranami
Rynek Główny 27, Kraków
(wejście od strony ul. św. Anny)
wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1881082675496475/

